Відпочиваючим на замітку

Липень – середина літа, ще сповна квітнуть луки, долини, узлісся, сонячні галявини в прохолодному лісі. Яке розмаїття рослин! Люди масово виїжджають на природу. Але, на жаль, дехто з них поводиться у лісі, як справжнісінькі дикуни. Хтось приїжджає збирати ягоди, гриби, лікарські рослини, хтось посмажити шашлик… Та особливо небезпечні для лісу «дикі туристи». Пісні, гучна музика з радіоприймачів лунають до пізньої ночі, лякаючи птахів і звірів. Такі горе-туристи вирубують дерева, розпалюють багаття, що нерідко призводить до пожеж. Після таких «відпочиваючих» часто залишається багато сумних наслідків: пусті консервні банки, папір, поліетиленові кульки, все це забруднює ліс, перетворюючи зелений оазис на сміттєзвалище. А деякі громадяни намагаються увіковічнити своє ім’я, вирізають його на стовбурі дерева.

Заготівельники лікарських рослин обскубують бруньки, викопують коріння, цибулини багаторічних рослин, рвуть з корінням квіти, молоду зав’язь до утворення плодів, а це все нищить рослини, і вони зникають з наших лісів. Звичайно, що ми всі любимо квіти, але чи є резон їх рвати оберемками, щоб потім розкидати на узбіччі дороги. Пам’ятайте, багато лісових квітів занесені до Червоної книги України. Чимало квітів – нектароноси. З них не тільки бджоли збирають мед, там живуть корисні комахи. Любителі збирання ягід теж забувають, що суницю, малину, калину й інші ягоди ласують також звірі, птахи, комахи і коли при збиранні сильно пошкодити кущі рослин, то вони протягом 5-10 років не плодоноситимуть. Збирання недозрілих ягід журавлини знижує їхню якість і можливість розмноження цієї цінної ягоди. Заготівля ягід в місцях посадки лісових культур призводить до витоптування та ламання молодих рослин.

Та найбільше людей ходить до лісу по гриби. Головне для них – знайти білого гриба. Коли ж знаходять, то починають поруч шукати «братика», перевертаючи підстилку, розгрібаючи мох, а отже висушують грибницю, і вона гине. І тому зменшується кількість грибів. Часто збираючи їстівні гриби, люди знищують багато неїстівних і отруйних видів, не усвідомлюючи, що вони утворюють микоризу з корінням дерев, яка допомагає їхньому живленню. Під час відпочинку в лісі чи збиранні грибів дотримуйтесь культури поведінки в лісі. Не залишайте побутового сміття та відходів. Якщо ми будемо уважнішими і обережнішими, якщо завжди виконуватимемо правила поведінки, то захистимо себе й природу від втрат. Бережіть ліс!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *