Важливо знати!

В останні роки набули поширення бур’яни, які не тільки, засмічують та знижують врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність пасовищ, але і є шкідливими для здоров’я людини. Це Полинолиста амброзія – однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20 – 180 (250) см, з міцною кореневою системою, яка проникає в ґрунт до 4 метрів. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тон води. З кожним роком амброзія поширюється на нові території, утворюючи при цьому велику надземну масу і знищує культурні посіви. Стебло у рослини прямостояче, розгалужене, листя з вузькими частками, черешкові, верхні – перистороздільні, нижні – двоперистороздільні, квіти одностатеві. Вся рослина сіруватого кольору – від густого щетинистого опушення. Росте в посівах різних культурних рослин. А також по шляхах, біля будинків та смітників, на пустищах, старих кладовищах, залізничних насипах. Захоплює погано оброблені поля, городи, виноградники, баштани, сади, занедбані газони. Діапазон пристосування цієї рослини дуже великий, а людина своєю недбалістю та безгосподарністю створює найсприятливіші умови для інтенсивного її розмноження.

Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні – вересні, легко обсипається, засмічуючи ґрунт. Одна добре розвинута рослина може дати до 100 тисяч зернят. Схожість зберігає до 10 – 15 років, при сприятливих умовах до 30 – 50 років. У кінці квітня – на початку травня насіння дружно проростає. Амброзія не має природних ворогів (тварини амброзію не їдять) і відзначається великою біологічною активністю. Вона здатна заглушити та витіснити не тільки культури, а й дикорослі рослини, захоплюючи таким чином нові земельні ділянки і площі. Цвіте амброзія з середини липня до кінця жовтня. Під час цвітіння ця рослина дуже небезпечна: пилок викликає у людей алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршує зір і може викликати набряк легенів), втрачається працездатність, медики називають це амброзійним полінозом або сінною пропасницєю. Слід додати, що ефективних ліків проти цього захворювання поки що не існує.

Боротьбу з амброзією варто розпочинати задовго до цвітіння. Уже з початку липня можна її скошувати. Якщо верхівка рослини буде обрізана, то вона не зможе розквітнути. Однак є ймовірність виросту додаткових пагонів. Тому найкраще знищувати амброзію разом з кореневою системою. Стебла найкраще спалювати. Перед знищенням необхідно захистити обличчя респіратором, а тіло — одягом. Для боротьби з бур’янами також використовують хімікати — гербіциди. Доцільно використання гербіцидів у випадках, коли інші методи боротьби неможливі або не ефективні, наприклад, для знищення амброзії полинолистої на залізничних полотнах. Дозволяється використання гербіцидів, які занесені в перелік дозволених до використання в Україні.

Не варто зволікати, якщо бачите на подвір’ї небезпечну рослину – знищіть її негайно до цвітіння, не допустіть утворення пилку, насіння, а відтак і заселення цією рослиною нових територій. Напередодні цвітіння вона не така шкідлива. Памятайте, що відповідно до статті 35 Закону України «Про охорону земель» власники й землекористувачі, в тому числі й орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані забезпечувати захист земель від заростання бур’янами, чагарниками й дрібноліссям. Враховуючи велику шкоду амброзії полинолистої, як для сільського господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним із найважливіших завдань всіх землекористувачів. Тож ми пропонуємо всім власникам та землекористувачам негайно вжити відповідних заходів, щодо локалізації та ліквідації амброзії полинолистої і бур’янів-алергенів та не допускати подальшого розповсюдження карантинних рослин.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *