Що потрібно знати про сказ і як уберегтися від захворювання

В останні роки в Україні спостерігається значне погіршення епізоотичної ситуації по сказу. За останні 15-20 років у державі відбувається виражений підйом захворювань диких і домашніх тварин на сказ, звідси зростання неблагополучних місць за цим видом вірусної інфекції. Сказ – це невиліковна смертельна хвороба, людина заражається нею від тварин. Основними резервуарами сказу у природі залишаються дикі тварини. На цю хворобу хворіють не тільки собаки та коти, а й вовки, лисиці, єнотовидні собаки, борсуки, куниці, тхори. Іноді цією хворобою уражаються навіть лосі, косулі, дикі кабани, зайці, їжаки, білки. Вірус сказу міститься в слині хворої тварини і при укусі потрапляє в рану чи подряпину на шкірі людини, спричиняючи цю страшну хворобу. Від моменту зараження до перших проявів хвороби може проходити від 15 днів до 1 року, але найчастіше цей період становить від 1 до 3 місяців – він називається прихованим періодом.

З початку року у Кіровоградській області зафіксовано 37 випадків захворювань на сказ серед тварин: 5 випадків – у собак, 6 – у великої рогатої худоби, 2 – у дрібної рогатої худоби, 12 – у котів та 12 випадків зараження лисиць. Останній випадок був зафіксований наприкінці жовтня в особистому підсобному господарстві у с. Сабатанівка, Благовіщенського району, захворіла, а за декілька днів загинула корова. Працівники лісового господарства та мисливці, які в процесі своєї роботи можуть стикатись із хворими на сказ тваринами, повинні при укусі дикої тварини чи пораненні негайно звернутись до лікаря і обов’язково зробити щеплення проти сказу. Не слід цим нехтувати, адже за таку легковажність іноді доводиться платити життям. Хворі на сказ лисиці в більшості випадків поводяться спокійно, виглядають кволо і дуже рідко нападають на людину. Найчастіше вони кусають людей, які знаходяться у лісі або в полі і намагаються взяти їх у руки. Скажені собаки навпаки ведуть себе дуже агресивно.

Отже, якщо ви зустрінете звірів з дивною, нетиповою поведінкою – надто збуджених, агресивних, або навпаки, кволих, недужих, напівпаралізованих – пам’ятайте, що серед них можуть бути хворі на сказ. Особливо остерігайтесь лисиць, бездомних котів та собак. Хвору тварину потрібно вбити, якщо є підозра. В разі потреби слід одягати гумові рукавиці і за допомогою вил чи палиці загорнути вбиту тварину в мішок або покласти в ящик. Потім обов’язково повідомити в найближчу ветеринарну установу. Фахівці заберуть труп на дослідження. Пам’ятайте, що сказ не можна вилікувати, йому можна запобігти, якщо вчасно зробити щеплення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *