27 лютого відбулося представлення публічного звіту за 2017 рік заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимира Бондаря. На початку він коротко охарактеризував стан лісового господарства України. «Звіт Держлісагентства враховує показники, які досягли більше 300 державних лісогосподарських підприємств. Наше відомство опікується лише 73% лісів держави. І про стан цих лісів ми можемо звітувати», – наголосив Володимир Бондар.
Заступник Голови Держлісагентства спершу надав уточнені дані щодо відтворення лісів у 2017 році, що становить майже 54 тис. га. «Іноді представники громадських організацій звинувачують лісівників у бездіяльності. Звичайно, можливо з аерокосмічних знімків ці маленькі саджанці і не видно, але якщо ви виїдете у наші ліси, то зможете побачити як піклуються та доглядають за ними лісівники. Щоб через 5-10 років ділянки з саджанцями перетворилися у справжній ліс», – підкреслив він. За словами Володимира Бондаря, у 2017 році вдалося створити нових лісів на площі 1,7 тис. га, однак, через відсутність бюджетного фінансування та ускладненою процедурою отримання земель цей показник не досяг запланованого.
«Частина від загального об’єму лісовідновлення складає природне поновлення, а саме 18,5 тис. га. Це пояснюється прийнятим курсом на поетапний перехід від суцільних до поступових та вибіркових систем рубок, як це відбувається в європейських країнах. Наприклад, такі області як Львівська та Івано-Франківська з минулого року першими започаткували такий перехід», – наголосив заступник Голови відомства. Він також звернув увагу на те, що через збільшення санітарних рубок, які відбуваються задля недопущення поширення «біологічної пожежі» в лісах, викликаною масовим поширенням короїдів, – припиняється заготівля деревини в порядку рубок головного користування.
Окрім того, Володимир Бондар звернув увагу на проблему порівняння законних рубок з незаконними. «Дуже часто, коли люди бачать планову заготівлю деревини на певній ділянці, то одразу говорять, що це незаконна рубка. Тому ми закликаємо всіх – перевіряйте інформацію», – сказав він. Для можливості перевірки забезпечено оприлюднення на офіційних веб-сайтах обласних управлінь лісового та мисливського господарства постійних лісокористувачів інформації про перелік лісових ділянок, відведених для проведення рубок головного користування, рубок формування та оздоровлення лісів та інших рубок, пов’язаних і не пов’язаних з веденням лісового господарства. Окрім того, висвітлюється інформація про проведення санітарних рубок.
«На офіційному веб-сайті Держлісагентства діє рубрика «ВІДКРИТІ ДАНІ». Кожен може ознайомитися з реєстрами лісорубних квитків, які видаються для здійснення рубок у лісах, знайти інформацію щодо сертифікованих лісів, ознайомитися з планами лісонасаджень лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління відомства. А також перевірити легальність походження лісопродукції», – повідомив Володимир Бондар. Як один із методів підтвердження невиснажливого для природи лісокористування, заступник Голови відомства навів приклад запровадження лісової сертифікації, яку проводять незалежні аудитори.
«В Україні достатньо високий процент сертифікованих лісів за міжнародною схемою Лісової опікунської ради (FSC). На сьогодні сертифіковано майже 4 млн га лісів або майже 40%. Наявність сертифікату підтверджує високий рівень ведення лісового господарства. Процес сертифікації є добровільним і досить коштовним, але роботи у цьому напрямку будуть продовжені», – наголосив він. Також Володимир Бондар розповів про заходи зі збереження біорізноманіття. «У лісах, підпорядкованих Держлісагентству, створено майже 3,3 тис. територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею близько 1,3 млн га. Заповідність підпорядкованих лісів становить 16,4%. Практично у всіх регіонах заповідність в лісах вища ніж загальнодержавна», – підкреслив заступник Голови відомства.
За матеріалами: dklg.kmu.gov.ua