3 березня – Всесвітній день дикої природи

Дика природа є невід’ємною частиною нашої планети. Адже неможливо уявити собі світ без неповторних диких тварин та неймовірних рослин непідвласних людині. Та нажаль, проблема збереження довкілля і його окремих складових загострюється з кожним роком. Тому питання пов’язані зі збереженням дикої флори та фауни вже давно стали окремим напрямком міжнародного співробітництва. Саме з цієї причини 3 березня 1973 року була прийнята Конвенція, що регулює міжнародну торгівлю рідкісними видами флори та фауни, відому як CITIES. Під міжнародною охороною на сьогодні перебуває близько 5600 видів тварин і 30 тисяч видів рослин. Учасниками Конвенції є 180 держав, серед яких і Україна, яка приєдналася 14 травня 1999 року. Держави які є учасниками Конвенції, всі визнають важливість такого міжнародного співробітництва, яке буде сприяти захисту від надмірної експлуатації в міжнародній торгівлі. Всього CITIES залежно від видів тварин та рослин, включає три додатки:

  • Зникаючі види (види, що знаходяться під загрозою зникнення, торгівля якими негативно впливає чи може негативно вплинути на їхнє існування), торгівля якими може бути дозволена лише у виняткових випадках;
  • Вразливі види (види, які на сьогодні не обов’язково перебувають під загрозою зникнення, але можуть опинитися під такою загрозою, якщо торгівля зразками цих видів не буде суворо регулюватися з метою уникнення такого використання, що несумісне з їхнім виживанням)
  • Види, які вносяться за ініціативою сторін з метою попередження торгівлі певними видами флори та фауни з її територій.

Об’єктами регулювання конвенції є не тільки живі тварини та рослини, а також і загиблі. Метою Конвенціїї є гарантування, що міжнародна торгівля дикими тваринами і рослинами не буде створювати загрози їх виживанню. Під торгівлею – розуміють експорт, рекспорт, імпорт, та інтродукцію з моря. Дія Конвенції поширюється не лише на цілих тварин, а й на їх частини, та похідні від них, які легко можуть бути впізнанні. Також це можуть бути особисті предмети або предмети домашнього вжитку (хутрові речі, сувенірні вироби), ідентифіковані як частина об’єктів, внесених до першого додатка.

Відзначення цього дня покликане сприяти приверненню уваги міжнародної спільноти до надзвичайної цінності дикої природи та її екологічного, генетичного, соціального, економічного, наукового, культурного та рекреаційного значення для забезпечення сталого розвитку та добробуту людини. Цей день покликаний нагадати нам про нагальну потребу посилити боротьбу зі злочинами проти дикої природи, які мають широкомасштабні економічні, екологічні та соціальні наслідки, а всіх громадян свідомо й дбайливо ставитись до багатств дикої природи, берегти їх і примножувати заради майбутніх поколінь. Закликаємо усіх небайдужих, долучитися до відзначення Всесвітнього дня дикої природи та приєднатися до проведення заходів, направлених на залучення якомога ширшого кола людей до вирішення проблем збереження дикої природи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *