Літо – пора відпусток та пікніків, більшість людей, принаймні у вихідні, відправляються на природу. Одні на короткостроковий пікніковий відпочинок з сім’ями та друзями, інші прогулятися лісом та подихати свіжим повітрям. Адже наступила чудова пора для відпочинку та гарних вражень, але на жаль вона таїть в собі небезпеки, уникнути яких інколи немає змоги. До однієї з таких небезпек належить зустріч з гадюкою. Хоча ліси ДП «Голованівський лісгосп» і не славляться великою кількістю гадюк, але все ж таки гадюка звичайна або живородна в цих лісах трапляється. Це невеликі змії – максимум 60-70 см, а зазвичай їх довжина сягає 30-50 см. Особливою її ознакою є наявність трьох великих і ряд дрібних щитків спереду від умовної лінії, яка з’єднує передні краї очей. Забарвлення є надзвичайно мінливим – від світло-сірого і блакитного, до мідно-червоного та чорного з темним ромбічним малюнком на спині.
Лісівники радять відпочиваючим бути уважними та обережними під час мандрівок лісом, адже найчастіше натрапити на небезпечних плазунів можна саме там. Під час прогулянки лісом, щоб вберегтися від укусу гадюки, лісова охорона радить надівати відповідний одяг та взуття. Запобігають укусам гадюки високі черевики, грубі шерстяні шкарпетки, щільні штани, заправлені з напуском на взуття. Під час збирання грибів чи ягід краще користуватися палицею достатньої довжини, щоб перевірити зарості. Гадюки люблять грітися на сонці, можуть це робити і просто на стежці, на пеньках, каменях. При зустрічі з людиною гадюка, як правило, намагається сховатися. При загрозі нападу займає активну оборону: шипить, здійснює погрозливі кидки і небезпечні кидки-укуси, які провокуються рухомим об’єктом. Тому різких рухів при зустрічі з гадюкою робити не слід. Не можна брати змію за хвіст, оскільки не виключена можливість укусу. Якщо вас таки вкусила гадюка – не панікуйте. Пам’ятайте, людський організм здатен переробити дію отрути змій, що живуть в Україні. Відразу після укусу змії треба видавити з ранки кілька краплин крові, обмити місце укусу перекисом водню чи слабким розчином марганцівки. Але тільки не алкоголем! Він лише прискорить всмоктування отрути. Якщо є можливість, увести антиалергійний препарат. Лягти – чим менше рухаєшся, тим повільніше поширюється отрута. По можливості багато пити. Викликати «швидку допомогу» чи звернутися в медпункт. Найголовніше – швидко доправити постраждалого до медичної установи для надання кваліфікованої лікарської допомоги.
Часто першу медичну допомогу при укусах змії надають неправильно. Категорично забороняється: накладати джгут на кінцівку вище місця укусу. Цей захід не перешкоджає всмоктуванню і поширенню отрути в організмі, але порушує кровопостачання в кінцівці і сприяє розвитку некрозу тканин. У такому разі людина може померти не від зміїної отрути, а від накладання джгута і народних методів лікування. Ні в якому разі не можна припікати місце укусу вогнем, хімічними речовинами або ж розрізати рану на місці укусу. Пам’ятайте, гадюка не агресивна, і якщо ви її таки побачили, то лише через те, що вона не встигла втекти, тому краще дайте їй можливість утекти, таким чином уберігши себе від небезпечного укусу. А щоб не потрапити на зуб лісовій плазунці потрібно бути пильними та обережними під час відпочинку.