Колективне звернення до керівництва держави

Поправка, що передбачає додатковий земельний податок на всі лісові землі України, яка була внесена у прийнятий 10 липня 2018 року Верховною Радою України законопроект 6490-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств», змусила громадські організації лісового, наукового, лісопромислового та мисливського спрямування на спільному засіданні прийняти колективне звернення до керівництва державою, яке викликане тривогою за непередбачувані наслідки для лісового господарства від введення додаткового податку. Керівники шести всеукраїнських громадських організацій, серед яких Лісівнича академія наук України, Всеукраїнська громадська організація Товариство лісівників України, Асоціація «Меблідеревпром», Українська асоціація деревообробного обладнання, Українське товариство мисливців та рибалок, Громадська рада при Держлісагентстві звернулись до керівництва державою та парламентарів з наступним зверненням.

Президенту України Порошенку Петру Олексійовичу

Голові Верховної Ради України Парубію Андрію Володимировичу

Прем’єр-міністру України Гройсману Володимиру Борисовичу

Першому заступнику Міністра аграрної політики та продовольства України Мартинюку Максиму Петровичу

Виконуючому обов’язки Голови Комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради України Бакуменку Олександру Борисовичу

Виконуючому обов’язки Голови Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Верховної Ради України Диріву Анатолію Борисовичу

Голові Комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради України Южаніній Ніні Петрівні

Голові Комітету з питань промислової політики та підприємництва Верховної Ради України Галасюку Віктору Валерійовичу

Колективне звернення громадських організацій лісового, наукового, лісопромислового та мисливського спрямування

Законопроектом 6490-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання утворення та діяльності сімейних фермерських господарств» була внесена поправка, що передбачає земельний податок на всі лісові землі України. Фактично це передбачає подвійне оподаткування. За діючою системою оподаткування на сьогодні вже справляється податок за лісові землі як складова рентної плати.

Об’єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання лісових ресурсів була заготовлена деревина в деревостанах понад 40 років та другорядні лісові матеріали, побічні лісові користування та використання корисних властивостей лісів (рекреація, спорт, оздоровлення тощо). При цьому сума податку у лісах Державного агентства лісових ресурсів України становила 900 млн. грн., з яких 50% вносилися до державного бюджету, а 50% до місцевого. Складовою цього податку був і земельний податок.

Чистий земельний податок надходив до місцевого бюджету, обраховувався на нелісові землі, що є в складі земель лісогосподарського призначення, на яких розміщені сільськогосподарські угіддя, споруди і адмінбудівлі підприємств лісового господарства, лінії електропередач тощо. При застосуванні зазначених норм крім рентної плати передбачається на всі лісові землі ще один податок (фактично це подвійне оподаткування).

Тому введення нового земельного податку на всі лісові землі України призведе:

  1. До необхідності оподаткування земель, які знаходяться в стадії створення деревостанів (незімкнуті лісові культури, зруби, прогалини) або на яких зростають насадження до 40-річного віку і в яких неможливо отримати деревину, придатну для реалізації (вигідніше вирощувати сільського господарські культури, аніж ліс).
  2. Оподатковуватимуться всі захисні ліси південних і східних областей Степової та Лісостепової зон, які вже й так останні три роки знаходяться без бюджетної підтримки, де звільнилося 50% працюючих, а площа лісових пожеж з кожним роком збільшується.
  3. Оподатковуватимуться ліси з обмеженим лісокористуванням – в заказниках регіонального і місцевого значення інших об’єктах природно-заповідного фонду.

При загальному обсязі реалізації майже 14 млрд. грн.. за 2017 рік, загальна сума податків підприємств лісового господарства – біля 4 млрд. грн. Додатковий земельний податок прибавить до цієї суми від 3 до 10 млрд. грн., залежно від рішення місцевих громад.

У такому випадку це призведе:

  1. До подорожчання щонайменше у 1,5-2 рази деревини, що реалізовується на ринку.
  2. Через високу вартість деревини більшість підприємств деревообробної промисловості будуть зупинені, а тому припинять роботу й лісогосподарські підприємства.
  3. До ризиків збільшення інтенсивності рубок, що може негативно вплинути на підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біорізноманіття в лісах.
  4. До значного збільшення вартості утримання мисливських господарств.

Такої системи оподаткування, як передбачено даною поправкою, з урахуванням решти податків, що вже сплачуються, немає в ЄС та розвинених країнах світу.

Від імені асоціації і громадських організацій, в яких об’єднані сотні тисяч працюючих в лісовому господарстві, деревообробній промисловості та мисливському господарстві, звертаємось до Вас з вимогою виключити з зазначеного законопроекту цю поправку через механізм її переголосування, або через вето Президента України.

Вважаємо, що створення фонду фінансування лісового господарства згідно з Указом Президента України №381/2017 від 21 листопада 2017 р. та проектів законів «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо удосконалення механізму фінансового забезпечення лісової галузі)» № 8239; «Про внесення змін до пункту 256.3 статті 256 Податкового кодексу України (щодо фінансового забезпечення лісової галузі)» № 8240; «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” (щодо фінансового забезпечення лісової галузі)» № 8246; ««Про внесення змін до Лісового кодексу України (щодо удосконалення механізму фінансового забезпечення лісової галузі)» № 8238 могли б вирішити питання фінансування здійснення комплексу заходів з охорони, захисту, розширеного відтворення лісів Півдня та Сходу, а до місцевих бюджетів можна направити 100 % плати за спеціальне використання лісових ресурсів.

Ми вважаємо, що внесення цієї поправки в достатньо продуманий закон спрямований на підтримку фермерських господарств, не відповідає нормам цього закону. Дана поправка викличе значний суспільний резонанс і збільшить соціальну напругу перш за все у сільській місцевості. Вона є деструктивною, спрямованою на розвал лісогосподарської галузі, конфлікти з місцевими громадами та сільським господарством. Дана поправка заблокує інвестиції в деревообробну промисловість та унеможливить створення нових робочих місць в лісових регіонах України, звідки люди й так масово виїжджають на роботу до країн ЄС.

Голова Громадської ради при Держлісагентстві – А.І.Карпук

Віце-президент Лісівничої академії наук України, директор ННІ лісового і садово-паркового господарства НУБІП – П.І. Лакида

Голова Всеукраїнської громадської організації Товариство лісівників України – Ю.М.Марчук

Президент Асоціації «Меблідеревпром» – Ю.С. Медведев

Президент Української асоціації деревообробного обладнання – О.О. Твердохліб

Голова президії Всеукраїнської ради Українського товариства мисливців та рибалок – М.С. Шуляр.

Джерело: Товариство лісівників України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *