Після завершення збирання зернових культур, мають місце непоодинокі випадки спалювання стерні, що призводить до значного забруднення атмосферного повітря, погіршення якості земельних ресурсів та наносить велику шкоду довкіллю. Вогнем знищується не лише суха рослинність та її залишки, а й коріння майбутньої рослинності, так, що земля, перетворившись на попіл, на кілька років зменшує підріст свіжої зелені. Від полум’я знесилюється коріння, слабшає здатність дерев боротися із шкідниками. Пал нищить насіння цінних рослин, особливо лікарських. Велика кількість диму від спалювання стерні створює безпосередню загрозу для життя людини. Деякі аграрії помилково вважають, що спалювання стерні або соломи сприяє насиченню та удобренню ґрунту золою. Насправді спалювання рослинних решток не дає нічого нового, мінеральні поживні речовини, котрі знаходяться у золі все одно потрапили б до ґрунту при розкладанні органіки.
Чому лісівники переймаються проблемами сільськогосподарських палів? А тому, що нещадне полум’я, особливо при сильному вітрі, швидко розповсюджується з одного поля на інше. Вогонь на відкритій території у вітряну погоду може розповсюджуватися зі швидкістю до 30 км за годину, а висота полум’я досягає 2-х метрів. Найбільш загрозливою є пожежа, яка розповсюджується при сильному вітрі з різкими змінами напрямку та швидкості. Як правило, територія таких пожеж протягом 15-30 хвилин збільшується в 2-3 рази. Зупинити таку пожежу дуже складно і нерідко такі пали створюють пожежі у лісових насадженнях. А як відомо, лісова пожежа – це найстрашніше лихо для будь-якої місцевості.
Хочемо нагадати, що відповідальність за дотримання пожежних норм під час збирання врожаїв несуть керівники агропідприємств, також їх уповноважені працівники, що задіяні на пожежонебезпечних роботах повинні проходити навчання з пожежно-технічного мінімуму. Стосовно відповідальності за спалювання стерні та пожнивних решток, повідомляємо, що згідно ст.27 Закону України «Про рослинний світ», ст.39 Закону України «Про тваринний світ», ст.16 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» тягнуть за собою накладання штрафу. Відповідальність за порушення зазначених норм чинного законодавства визначена ст.77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме «Випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах тощо» тягне за собою накладання штрафу на винних осіб: на громадян від 10 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та на посадових осіб від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Шановні аграрії, звертаємось до вас з проханням припинити спалювання стерні, використовуйте сучасні методи її прибирання. Пам’ятайте, що ліси створюються десятиліттями, а знищуються в одну мить!