Не допустіть розповсюдження карантинних рослин!

В останні роки у Кіровоградській області набули поширення бур’яни, які не тільки засмічують та знижують врожайність сільськогосподарських культур, продуктивність пасовищ, але і є шкідливими для здоров’я людей. Ці злісні бур’яни не оминули і наш район. Амброзія полинолиста вважається справжнім ,,агресором’’, успішно витісняючи різні зелені та квітучі рослини, які прикрашають ландшафт. Цікавий біологічний факт, амброзія, як чужинка, не має природних ворогів (тварини амброзію не їдять). Це однорічний бур’ян з родини складноцвітих. Засмічує всі польові культури, особливо просапні (кукурудза, соняшник) і ярі зернові; також росте на городах, садах, виноградниках, луках, пасовищах, полезахисних смугах, на узбіччях доріг, відкосах залізничних шляхів, по берегах річок, ставків, зрошувальних каналів, пустирях. Коренева система за сприятливих умов може сягати вглиб до 2-4 м, що в свою чергу, ускладнює боротьбу і збирання врожаю, особливо зернових. Отже, ні в якому разі не можна допускати до повного росту рослини. Під час цвітіння кожна рослина амброзії утворює мільярди пилкових зерен, які піднімаючись з течією повітря, переносяться вітром на великі відстані, викликаючи у чутливих людей алергічне захворювання поліноз, яке протікає у вигляді алергічного риніту, кон’юнктивіту, бронхіальної астми, мігрені, кропивниці, лихоманки. Все це супроводжується різким ослабленням організму і важко піддається лікуванню.

Перші сходи амброзії з’являються в квітні. Цвітіння починається наприкінці липня і триває до вересня. Плодоносить бур’ян у вересні – жовтні. Через те що насіння, попадаючи в ґрунт зберігає свою схожість протягом 20 років і здатне проростати навіть у недозрілій формі, тому виявляючи осередки поширення амброзії необхідно проводити своєчасну боротьбу з бур’яном і не допускати плодоношення. У населених пунктах необхідно скошувати рослини перед цвітінням в період бутонізації, виривати рослини з корінням та знищувати шляхом спалювання у спеціально призначених місцях, знищення рослин амброзії на засмічених ділянках агротехнічним методом та наступним висівом на цих ділянках багаторічних або газонних трав. На узбіччях доріг застосовувати гербіциди для обприскування. Хімічний метод боротьби полягає в використанні гербіцидів які внесені до “Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні”. Гербіциди слід застосовувати у період, коли рослини амброзії знаходяться в фазі двох-чотирьох справжніх листків. Пізніше дія хімічних препаратів істотно знижується.

Слід пам’ятати, що амброзія не здатна проникати на ділянки земель з непорушеним природним травнистим покровом. Штучні ж порушення, такі як випалювання сухої трави, сприяють подальшому поширенню цього злісного бур’яну! Головне завдання в боротьбі з амброзією – не допустити повного циклу вегетації цієї рослини, і перш за все виключити фенологічні етапи розвитку —  цвітіння і утворення насіння. Знищивши рослини до цвітіння і формування насіння, Ви збережете здоров’я своє і Ваших близьких, а також істотно зменшите ареал поширення цього бур’яну! Знищуйте амброзію полинолисту – злісну карантинну рослину! Не будьте байдужі!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *