Обережно! Небезпечна рослина – Борщівник Сосновського

За останні роки набуває поширення дуже небезпечна, отруйна і дикоросла до 3-5 метрів висоти, товщиною стебла до 10 см багаторічна рослина – Борщівник Сосновського (Heracleumsosnowskyi Manden), яка може добряче нашкодити людям, які не знають про її небезпеку. В період цвітіння дана рослина виглядає привабливо і невинно, тому часто люди зривають його або торкаються до стебла, а в результаті отримують опіки різного ступеня важкості.

Зелена частина Борщівника Сосновського містить речовину фурокумарин, яка при потраплянні на відкриті частини тіла людини під впливом сонячної енергії спричиняє сильні опіки шкіри 1-3 ступенів. Опіки у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння), водянисті пухирі. Опіки з’являються на вражених ділянках тіла не одразу після контакту, а через 1-2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань. Отруйним у бур’яну є все: стебла, листки і коріння. Виразки, залишені борщівником, іноді гояться до трьох місяців. На їх місці залишаються плями, часто у формі листа темного кольору, які не зникають кілька років. Особливу небезпеку борщівник становить для дітей, з огляду на їхню ніжну шкіру, а також для людей з рудим волоссям. У період цвітіння (липень-вересень) борщівник є особливо небезпечним, адже отруйні речовини виділяються в повітря і навіть без контакту з рослиною завдають шкоди здоров’ю.

Основними місцями поширення Борщівника Сосновського є потічки, береги річок, узбіччя доріг, деградовані пасовища і покинуті поля. Після плодоношення рослина повністю відмирає, тому необхідно своєчасно знищувати бур’ян до початку цвітіння. На побутовому рівні ставлення до цієї рослини має бути карантинним: необхідно всіма можливими методами запобігти її розповсюдження, систематично скошувати, перерізати товсті корені на глибині 10-15 см (це забезпечує знищення рослини) і спалювати, особливо заборонити випас худоби у місцях поширення (молоді листки поїдають вівці та корови і це відображається на якості молока). Всі роботи по знищенню борщівника необхідно проводити в захисному одязі, в окулярах та гумових рукавичках.

Запобіжні заходи:

  • Не торкайтесь до оманливо м’якого листя борщівника Сосновського оголеними руками!
  • Не дозволяйте дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним улітку;
  • Попереджайте про небезпечну рослину своїх і чужих дітей, а також несвідомих дорослих;
  • Не використовуйте листя борщівника, як серветки, ніколи не витирайте ним руки чи ноги.

Тож при першій появі цих бур’янів на ваших шляхах безжально знищуйте їх дотримуючись правил особистого захисту описаних вище! Для боротьби з отруйною рослиною існують різні методи: механічне та хімічне (використання гербіцидів) знищення. Для того, щоб механічний метод був ефективним, потрібно систематично підрізати корені на глибині 8-12 сантиметрів та багаторазово підкошувати паростки, що відростають. Не припиняти такі роботи протягом кількох років до тих пір, поки не будуть знищені всі кореневища та насіння в ґрунті.

Ефективніший метод боротьби — хімічний. Внесення зареєстрованих в Україні, рекомендованих на основі гліфосатів, дикамби, сульфанілсечовин і інших гербіцидів, проводиться при висоті рослини до 10-20 см навесні або після підкошування. Якщо ж упущено момент і рослини зацвіли, то скошену масу обов’язково треба спалювати, бо насіння дозріває навіть тоді, коли зацвівша рослина скошена. А одна така рослина дає 15-20 тисяч летючих насінин. Причому насіння може прорости в ґрунті навіть через 10-12 років.

Якщо контакту з борщівником усе-таки не вдалося уникнути і краплина соку цієї отруйної рослини попала на тіло або відбувся дотик до рослини, то цю ділянку тіла необхідно терміново закрити щільною тканиною, щоб запобігти попаданню сонячних променів, а потім добре промити холодною водою з милом. Уражені ділянки можна також обробити спиртом або слабким розчином марганцівки (знежирює шкіру, чим послаблює ураження), а потім – пантенолом або іншим засобом від опіків.

Заборонено розтирати уражене місце, оскільки так можна рознести подразнювальну речовину по всьому тілу. Особливо важливо не торкатися обличчя та очей. До того ж розтирання стимулює кровообіг, а отже, надходження до ураженого місця нових речовин, які підтримують запалення. У пральній машині за помірної температури необхідно випрати одяг, в якому гуляли серед борщівнику, – це вбереже від поширювання висипу по всьому тілу.

Людині, яка контактувала з борщівником, потрібно кілька днів уникати потрапляння на опіки навіть найменшого сонячного світла – прямих чи непрямих променів.

Після надання першої допомоги треба звернутися до лікаря. Якщо отримали опік очей чи рота, до лікаря треба звертатися максимально швидко. Навіть якщо реакція на шкірі майже не помітна, зі зверненням до медиків зволікати не варто. Пам’ятайте, невинне почервоніння вже наступного дня може перетворитися на величезні пухирі, які надзвичайно важко загоюються.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *