Увага! Сказ!

В селі Крутеньке Голованівського району зареєстровано випадок захворювання дворового собаки на сказ, лабораторно підтвердженого (експертний висновок Кіровоградської регіональної державної лабораторії державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів від 30 серпня 2018 року №2790) районна державна надзвичайна протиепізоотична комісія.

У зв’язку із ситуацією щодо сказу та з метою недопущення розповсюдження сказу лісова охорона ДП «Голованівський лісгосп» звертається до користувачів мисливських угідь та пересічних громадян з проханням бути пильними та вразі підозри на сказ сповістити фахівця ветеринарної медицини, або державну лісову охорону. Краще перестрахуватись, аніж наразити на небезпеку всіх!

Що необхідно знати пересічному громадянину про дане захворювання: сказ – це невиліковна смертельна хвороба, людина заражається нею від тварин. Основними резервуарами сказу у природі залишаються дикі тварини. На цю хворобу хворіють не тільки собаки та коти, а й вовки, лисиці, єнотовидні собаки, борсуки, куниці, тхори. Іноді цією хворобою уражаються навіть лосі, косулі, дикі кабани, зайці, їжаки, білки. Вірус сказу міститься в слині хворої тварини і при укусі потрапляє в рану чи подряпину на шкірі людини, спричиняючи цю страшну хворобу. Від моменту зараження до перших проявів хвороби може проходити від 15 днів до 1 року, але найчастіше цей період становить від 1 до 3 місяців – він називається прихованим періодом.

З початку року у Кіровоградській області зафіксовано 37 випадків захворювань на сказ серед тварин: 5 випадків – у собак, 6 – у великої рогатої худоби, 2 – у дрібної рогатої худоби, 12 – у котів та 12 випадків зараження лисиць. Працівники лісового господарства та мисливці, які в процесі своєї роботи можуть стикатись із хворими на сказ тваринами, повинні при укусі дикої тварини чи пораненні негайно звернутись до лікаря і обов’язково зробити щеплення проти сказу. Не слід цим нехтувати, адже за таку легковажність іноді доводиться платити життям. Хворі на сказ лисиці в більшості випадків поводяться спокійно, виглядають кволо і дуже рідко нападають на людину. Найчастіше вони кусають людей, які знаходяться у лісі або в полі і намагаються взяти їх у руки. Скажені собаки навпаки ведуть себе дуже агресивно.

Отже, якщо ви зустрінете звірів з дивною, нетиповою поведінкою – надто збуджених, агресивних, або навпаки, кволих, недужих, напівпаралізованих – пам’ятайте, що серед них можуть бути хворі на сказ. Особливо остерігайтесь лисиць, бездомних котів та собак. Хвору тварину потрібно вбити, якщо є підозра. В разі потреби слід одягати гумові рукавиці і за допомогою вил чи палиці загорнути вбиту тварину в мішок або покласти в ящик. Потім обов’язково повідомити в найближчу ветеринарну установу. Фахівці заберуть труп на дослідження. Пам’ятайте, що сказ не можна вилікувати, йому можна запобігти, якщо вчасно зробити щеплення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *