6 жовтня – Всесвітній день охорони місць проживання

День охорони місць проживання відзначають у всьому світі. Це свято було затверджено у 1979 році в рамках Конвенції про охорону дикої флори та фауни і природних середовищ існування в Європі. Людина своєю діяльністю вже давно впливає на природу, змінюючи її. З кожним роком у світі все більше територій переходять до розряду сільгоспугідь, пасовищ, піддаються змінам у зв’язку зі зростанням міст, видобутком корисних копалин, будівництвом заводів та інших об’єктів народного господарства. За 19 століть нашої ери на земній кулі зникло 150 видів ссавців, в основному великих, і 139 видів птахів. Кожен зниклий вид — дуже важка і непоправна втрата.

Відомо, що існування живих організмів напряму залежить від умов навколишнього середовища, які складаються в межах їх біотопів (місць проживання). До основних екологічних факторів, що впливають на живі організми, відносять: абіотичні (сонячне випромінювання, температура, вологість, освітленість та ін.), біотичні (сукупність живих організмів, які своєю життєдіяльністю впливають на інші організми) та антропогенні (зміни, спровоковані людською діяльністю).

Нині на Землі під загрозою зникнення знаходяться понад 7 тисяч видів тварин і майже 60 тисяч видів рослин. Щорічно тенденція загрози зникнення зростає для багатьох видів. Зокрема для України показовим є збільшення числа видів, які потрапляють до Червоної книги України. Наприклад, у 1980 році до неї було занесені 85 видів тварин і 151 вид рослин, через 16 років ця кількість збільшилась майже вчетверо, а вже у 2009 році (останнє видання книги) включено 542 види тварин та 826 видів рослин.

Людина навчилася дуже багато чого: вирвалася в космос, долетіла до Місяця, але вона не зможе знову створити тура або стеллерову корову. Все, що зникає в тваринному світі, — зникає назавжди. Всесвітній день охорони місць проживання якраз нагадує всьому людству про те, що всі ми, люди, є тільки частиною природи і все, що ми маємо, ми зобов’язані саме їй. Тому в рамках Дня по всьому світу силами різних природоохоронних та екологічних організацій проводяться різні заходи екологічної спрямованості, що закликають все світове співтовариство задуматися про необхідність дбайливого ставлення та збереження природних багатств нашої планети, а також створити всі необхідні умови для збереження унікальних місць проживання, яких з кожним роком ставатиме все менше і менше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *