Проведіть свята без шкоди для природи!

Нарешті весняне сонечко взяло гору і дні все частіше радують людей своїм теплом. Вже зовсім скоро українців очікують травневі свята, а це означає, що більшість з нас планує виїхати з рідними та друзями на природу. Адже так приємно втекти з пильного міста до прохолодного лісу. На превеликий жаль, перебування населення в лісових масивах зазвичай завершується їх забрудненням, знищенням дерев, кущів, а найстрашніше – лісовими пожежами. Тому для того, щоб нам було куди повертатися на відпочинок, маємо дотримуватися елементарних правил поведінки в лісі.

Залишки продуктів можна залишати в лісі – лісові мешканці будуть вам вдячні, а якщо їх не виявиться поруч, відбудеться природний процес розкладання. Звичайно, не варто розкидати залишки їжі – краще акуратно скласти під кущем або в іншому непомітному місці. Якщо відходів багато, то слід викопати яму для харчових відходів, засипати її землею та прикрити дерном. Всі нехарчові відходи, в тому числі ті що не можна палити в багатті (поліетилен, гума, пластикові пляшки, залізні банки ,скло) не полінуйтеся вивезти з лісу до найближчого контейнера. Бляшані банки можна залишити в лісі в тому випадку, якщо обпалити їх до стану, коли вони легко ламаються.

Особливо небезпечні відходи – батарейки та акумулятори – викидати не можна. Єдино правильний варіант їх утилізації – здати в пункт прийому і переробки. Не бийте скляні пляшки! Ви самі, інші люди лісові тварини можуть поранитись, жарким літом скло фактично стає лупою і може стати причиною пожежі. Не залишайте непотрібні речі у місцях відпочинку – старі кросівки або інші речі навряд чи комусь будуть потрібні і все одно за лічені дні придбають зовсім не товарний вигляд. Сміття в лісі ніхто крім вас не прибере, не забувайте, що в лісі немає двірників. Запасіться мішками або коробками, які підійдуть на роль тимчасового сміттєвого контейнера. Місце для вогнища вибирайте неподалік від дерев на відстані не менше 1,5 метрів. Інакше ви ризикуєте влаштувати лісову пожежу, особливо коли дощу не було вже давно. Лісову пожежу загасити дуже складно, а часом просто неможливо.

Не влаштовуйте місце для вогнища на новому місці, якщо навколо є вже готові. По-перше, вам простіше буде розвести вогонь, по-друге ви збережете як мінімум 2 м лісової підстилки з усіма рослинами, тваринами і мікроорганізмами – погодьтеся не так уже й мало! Якщо готового місця для вогнища немає тоді треба акуратно зняти верхній шар ґрунту (дерен) покласти його навколо місця для багаття в якості природного перешкоди – так можна заощадити на витраті дров, а потім «цеглинки» дерну необхідно повернути на місце, це сприятиме активному заростанню точкового вигоряння . На дрова збирайте тільки сухі мертві дерева – вони добре горять, їх легко визначити по ламким гілкам, відсутності листя і сухим брунькам.

Коли зберетеся додому – вогнище слід залити водою, упевнившись, що воно не розгорається знову. По можливості – перекопайте землю разом із попелом, якщо розкидати жарини – є ймовірність, що вогонь розгориться знову. Ви можете ніколи не дізнатися, що після вашого пікніка згорів ліс! Якщо ви опинилися близько трав’яної або лісової пожежі – відразу ж зателефонуйте 101. Завжди пам’ятайте, в лісі ви – гості, а гості не вправі диктувати господарям свої порядки, а тим більше кривдити їх. І в лісі немає шкідливих тварин, є незручні для людини. Будьте готові до наявності докучливих комах: комарів, ґедзів, мошки – якщо не можете терпіти, застосовуйте репеленти.

Не чіпайте змій, мишей, жаб, ящірок, черв’яків і інших тварин, що здаються чомусь вам небезпечними. Вони – невід’ємна, важлива частина лісового середовища. Якщо зв’язки будуть порушені, це в кінцевому підсумку може нанести шкоду всій системі. Тут діє закон: ви не чіпаєте – вас не чіпають. Не будете ставити намет на мурашиній стежці – мурахи вас не розбудять ранковим маршем. Навіть хижаки, швидше за все, будуть обходити стороною, якщо почують голос людини.

Якщо є спокуса залишити про себе «пам’ять» в лісі, подумайте 100 разів, перш ніж вирізати ножем на стовбурі дерева «Тут був Вася». Такі, нешкідливі на перший погляд, пустощі можуть привести до висихання дерева, заселенню його паразитами. Вам хочеться залишити наскальні малюнки? Написи фарбою на каменях давно пішли в минуле, вони відносяться до історії кам’яного віку, коли люди не мали писемності, і були важливим засобом спілкування і показником культури. Сьогодні для цього винайдено багато підручних і куди більш зручних засобів. Будьте помірні. Навіщо рвати красиву рослину, якщо воно по дорозі зів’яне або простоїть у воді 1-2 дні? Сфотографуйте її залиште, в лісі їй набагато краще ніж вдома у вазі. Зникаючі рослини тим більше не можна зривати, це протизаконно. Та й навряд чи усвідомлення того, що ви ще на один крок наблизили рідкісний вид до загибелі, може принести задоволення.

Сьогодні існує широкий вибір засобів для комфортного відпочинку. Замість ніжних гілок під наметом використовуйте туристичний килимок. Замість неекологічного миття посуду в водоймі за допомогою токсичних засобів, використовуйте старі перевірені засоби – пісок, гілочки хвоща або осоки, опале листя. Вони ефективно очищають посуд від забруднення і легко змиваються водою. В особливих випадках виручить господарське мило. Якщо вибір таки впав на рідкі засоби для миття посуду, запасіться легким складним водонепроникним відром-раковиною з синтетичних матеріалів і виливайте залишки води в грунт подалі від берега. Його ж можна використовувати і для водних процедур. Над багаттям замість пристрою з дерев’яних кілків зручніше використовувати решітку або натягувати трос між деревами. Робіть вибір на користь багаторазового пластмасового або залізного посуду, не користуйтеся одноразовим пластиком. Допустимий варіант – посуд із вторинного картону, який можна спалити. Ці рекомендації допоможуть організувати відпочинок в лісі без шкоди для природи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *