11 травня – Міжнародний день мігруючих птахів

Птахи відіграють важливу роль у природі та житті людини. В природних умовах існують складні взаємозв’язки між птахами й рослинами, з одного боку, та між птахами й іншими тваринами – з іншого. Частина птахів щороку мігрує з далекої півночі на далекий південь і повертається назад. Завдяки діяльності мігруючих птахів підтримується баланс екосистеми в цілому. Міграція птахів,є одним із індикаторів біорізноманіття, здоров’я екосистеми, змін клімату.

У другу суботу травня світова природоохоронна спільнота відзначає Всесвітній день мігруючих птахів (World Migratory Bird Day). Започаткований у 2006 році як спільна ініціатива Конвенції про збереження мігруючих видів диких тварин (Боннська конвенція, CMS) та Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих видів водно-болотних птахів (AEWA), Всесвітній день мігруючих птахів (ВДМП) є глобальною інформаційно-освітньою кампанією, спрямованою на створення сприятливих умов для мігруючих птахів та середовища їх існування в усьому світі.

Цього року темою Всесвітнього дня мігруючих птахів є «Захист птахів: вирішення питань забруднення пластиком!», яка повинна привернути увагу до негативного впливу забруднення пластиком для мігруючих птахів і їх середовищ існування. Пластикове забруднення довкілля є серйозною загрозою для широкого кола диких тварин, включаючи китів, черепах, риб і птахів. Щорічно виробництво пластику сягає більше 300 млн. тонн, він є одним з найбільш широко використовуваних матеріалів у світі. Значна кількість виробів з пластику використовується одноразово і потрапляє у навколишнє середовище. Термін розпаду різних видів пластику в природі складає від 20 до 500 років. Викинутий пластик легко транспортується в екосистеми силами природи, що створює загрозу для мігруючих видів птахів по всьому світу. Щорічно у Світовий океан надходить 8 млн. тонн пластикових відходів. Вони не розчиняються у воді і стають причиною летальних випадків для птахів та інших тварин від проковтування чи заплутування. Мертві пташенята із шлунками, повними пластику, заплутані й задушені пластиковими кільцями і сітками – це все реальні наслідки негативної дії пластику на птахів та інших тварин.

В пошуках їжі птахи схильні до поглинання пластику. Плаваючи на поверхні води, покриті водоростями одноразові пластикові вироби, такі як соломинки для пиття, мішки і пляшки легко сприймаються птахами як здобич, як за формою, так і за запахом. Покинуті рибальські снасті є однією з найпоширеніших причин, що призводить до явища, що називається «примарним рибальством». Птахи, заплутуючись у таких покинутих сітках, або отримують травми і інфікуються різними хворобами або потопають. Перебуваючи у таких пастках, птахи обмежені у рухах і легко стають здобиччю для інших тварин.

Відзначання Всесвітнього дня мігруючих птахів — це глобальна кампанія, мета якої полягає в тому, щоб розширити знання про мігруючих птахів, їх місцях проживання та шляхах пересування. Численні заходи Дня що проходять у різних куточках Землі, закликають зберігати місця проживання мігруючих птахів по всьому світу. Долучімось до цього і ми!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *