Заготовляйте, але оберігайте!

Ліс завжди був для людини не тільки джерелом деревини, але і постачальником харчових, лікарських і кормових ресурсів. Важко навіть перелічити всі продукти побічних користувань у лісі. Тут виростають яблуня, груша, горіх волоський, суниця, малина, гриби. Ліс – це комора лікарських рослин. Збір громадянами у лісах дикорослих трав’янистих рослин для власного споживання належить до загального використання лісових ресурсів і провадиться безкоштовно. Найчастіше в якості лікарських рослин громадяни збирають валеріану, звіробій, чебрець, матиринку, безсмертник, плоди: шипшини, горобини, малини. Утворення і нагромадження в лікарських рослинах активних речовин відбувається у визначені періоди їхнього розвитку, що і визначає терміни заготівлі лікарської сировини:

 • бруньки збирають ранньою весною, у період набрякання, поки вони ще не рушили в ріст;
 • кору – у період посиленого соковиділення (до розпускання бруньок);
 • листя – коли воно цілком розпустилося (краще під час цвітіння рослин);
 • квітки – в період повного цвітіння, а в деяких рослин (безсмертник) – в перші дні цвітіння;
 • трави – в період рясного цвітіння рослин;
 • плоди – у стадії повного дозрівання;
 • корені, бульби, кореневища потрібно викопувати наприкінці літа чи восени після завершення в рослин вегетаційного періоду. Але початок збору не можна затягувати до повного зів’янення рослин, тому що потім їх може буде важко відшукати. Можна збирати корені, бульби і кореневища також на весні, до початку росту рослин.

Лікарську сировину краще збирати в суху сонячну погоду, тому що мокрі рослини важко сушаться і легко псуються. Заготовляти лікарську сировину треба дуже обережно, дбаючи про збереження рослинних ресурсів. Тому, якщо вам доведеться збирати лікарські рослини, не забувайте і про правила збереження їх. Вони не дуже складні. Просто до природи треба підходити з душею, дбати про неї. Під час збирання лікарських рослин необхідно дотримуватись таких правил:

 • заготовляти підземні частини рослин (коріння, кореневища, бульби, цибулини) тільки після достигання і осипання насіння, залишати частину рослин для відновлення заростей, а молоді рослини – для подальшого росту;
 • зрізати траву без грубих приземних частин, не виривати рослини з корінням, кореневищами, бульбами, цибулинами;
 • залишати кращі екземпляри квіток і суцвіть для запилення і наступного відновлення рослин, не допускати зрізування та обламування гілок дерев і чагарників;
 • заготовляти кору тільки на деревах, призначених для рубки у поточному році, бруньки – ранньою весною до їх набухання і розпускання.

Для отримання доброякісної лікарської сировини потрібно дотримуватися правильних умов сушки рослин. Листя, квіти і трави сушать у тіні, захищаючи від прямого сонячного світла. Заготовляючи лікарські рослини, не забувайте про самі рослини. Ліси не повинні ставати біднішими! Користуйтесь дарами рідної природи, але будьте турботливими господарями.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *