Обережно! Підступний борщівник

Збираєтесь відпочити на природі? – Обережно! На вас чатує небезпечний бур’ян. Розпочався сезон цвітіння небезпечного та отруйного бур’яну – борщівника Сосновського, який здатний спричинити важкі опіки. Культура, яку вирощували на корм (силос) для тварин у 50-их роках минулого сторіччя, у зв’язку зі змінами соціально-економічних умов у країні та реформами в аграрному секторі втратила свою кормову і господарську ценность. Контроль щодо розповсюдження та догляду за цією культурою припинився. За цих обставин борщівник Сосновського з полів, де його раніше вирощували «мігрує» відомчими смугами автомобільних та залізничних шляхів, узбіччями польових доріг, з’являється на сільськогосподарських угіддях, необроблюваних землях, пустирях, сміттєзвалищах, присадибних і дачних ділянках, обочинах лісів, у парках, садах, населених пунктах, поблизу дошкільних, навчальних, відомчих установ і організацій, каналах, заплавах річок і струмків. Захоплюючи нову площу, він пригнічує іншу рослинність, порушує нормальне природне функціонування місцевих екологічних систем і створює навколо себе власну екосистему, неприйнятну для природи тої чи іншої місцевості. Великі і широкі листки борщівника розпускаються навесні раніше за інші рослини (трави), затінюючи поверхню ґрунту, на якій після його заселення рослини інших видів більше не ростуть.

Борщівник Сосновського — багаторічна рослина родини зонтичних, що виглядає, наче величезний кріп, і сягає 2-3 метрів заввишки, має товсте порожнисте стебло, великі перисті листки. Ця рослина, завдяки потужній наземній масі, витісняє інших представників флори з території і не дає їм розвиватись, повністю займає свій ареал зростання. Він легко пристосовується до будь-яких умов, йому не страшні ні заморозки, ні посухи, росте на будь-якому ґрунті. Насіння борщівника розноситься вітром і водою.

Стебла, листя і квіти борщівника містять фуранокумарини. Ці речовини різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання. Тобто досить торкнутися до рослини чи забризкати шкіру її соком, а потім уражене місце виставити на сонце — і опік гарантований. Підступність борщівника в тому, що, на відміну від кропиви, яка жалить, одразу реакція в результаті опіку проявляється через кілька годин. Спочатку шкіра червоніє, потім виникають біль, набряк. З’являються пухирі, наповнені прозорою рідиною. Вони можуть збільшуватися кілька днів, захоплюючи все нові ділянки шкіри. Опіки, отримані від цієї рослини, глибокі, заживають повільно, залишаючи темні пігментні плями. При ураженні великої ділянки тіла людину морозить, нудить, підвищується температура. Борщівник Сосновського викликає й алергічні реакції. У хворих на астму він може спровокувати напад задухи.

Що робити, щоб не постраждати від борщівника?

  • Щонайперше, знайти отруйника і застерегти дітей: в жодному разі його не торкатись!
  • Не торкайтесь до оманливо м’якого листя борщівника Сосновського оголеними руками!
  • Не дозволяйте дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним улітку.
  • Попереджати про небезпечну рослину чужих і власних дітей.
  • Не використовуйте листя борщівника як серветки, ніколи не витирайте ним руки чи ноги.
  • Працюйте з рослиною тільки в щільному одязі та гумових рукавичках.

Якщо ж це трапилось і на шкіру потрапив сік борщівника, серветкою чи хустинкою слід акуратно його увібрати й закрити уражене місце від світла щільною тканиною. Ушкоджене місце треба ретельно промити спиртом або водою з милом, не можна допускати контакту з сонячним світлом. Якщо пухирі невеликі, краще їх не чіпати. У жодному разі не проколювати.

Оскільки борщівник є небезпечним видом, необхідно регулярно вживати заходи для запобігання його поширенню: систематичне скошування, зрізування товстих коренів на глибині 10-15 сантиметрів, що забезпечує знищення рослини, випас худоби. З небезпечною рослиною боротися на власних угіддях досить легко. Оскільки розмножується борщівник тільки за допомогою насіння, слід не допускати появи квітконосів. Пам’ятайте, що навіть на скошеній рослині насіння має здатність дозрівати. Борщівник на обійсті викопують (тільки в щільному одязі і в гумових рукавичках). Викопування товстих коренів добре допомагає в знешкодженні рослин на городі. Будьте обережні! Адже, підступність борщівника ще й у тому, що реакція на контакт із ним виникає не відразу. Щоб запобігти лиху – будьте обачними!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *