Вогонь убиває ліс!

З настання сухої весняної погоди різко збільшується ймовірність виникнення пожеж в лісових масивах. Як правило, причинами великих пожеж, що нищать лісові насадження стають необачність громадян при поводженні з вогнем, зумисне спалення сухої трави, незагашені багаття в лісі та дитячі пустощі з вогнем. При спалюванні трави на присадибних ділянках, територіях та угіддях виникає загроза перекидання вогню на природні зони, залізничні колії і навіть житлові будинки.

Пам’ятайте: джерелом пожежі в лісі може стати необережно кинутий сірник або недопалок. Ніколи не залишайте розведене вогнище без нагляду! Незагашене вогнище може стати причиною лісової пожежі. А залишена на сонячній галявині пляшка чи уламок скла фокусуючи сонячне проміння, здатні спрацювати як запалювальні лінзи. Це досить часто призводить до самозагоряння лісової підстилки. Найбільшою небезпекою як для лісу так і для людини є необережне поводження з вогнем.

Пам’ятайте: у пожежонебезпечний період у лісових масивах не можна використовувати відкритий вогонь, кидати на землю непогашені сірники та недопалки, використовувати під час полювання пижі з легкозаймистих або тліючих матеріалів, заправляти пальним машини, курити та користуватися відкритим вогнем поблизу машин, які заправляють пальним; спалювати сміття на відстані менше 50 м від хвойного і 25м – від листяного лісу. Також заборонений в’їзд до лісових масивів (крім доріг загального користування) усіх видів транспортних засобів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарських потреб. У випадку виявлення невеликих загорань необхідно спробувати загасити їх підручними засобами, затоптати чи закидати піском. При виникненні небезпеки сильного розгоряння вогню, який неможливо загасити підручними засобами і який загрожує розповсюдженню, слід якнайшвидше повідомити працівникам лісової охорони.

Порушення вищезазначених правил тягне за собою як адміністративну, так і кримінальну відповідальність, а саме за:

  • порушення вимог пожежної безпеки в лісах передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян від 85 грн до 255 грн і на посадових осіб – від 255 грн до 850 гривень.
  • знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 255 грн до 850 грн і на посадових осіб – від 595 грн до 1 020 гривень.
  • самовільне спалювання рослинності або її залишків передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на громадян – від 170 грн до 340 грн, на посадових осіб від 850 грн до 1190 гривень. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно–заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 грн до 680 грн, на посадових осіб від 1190 грн до 1700 гривень.

Окрім того, статтею 245 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загально-небезпечним способом. Винні особи караються штрафом від 5100 грн до 8500 грн або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. Такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші наслідки, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *