7 липня – День працівника природно-заповідної справи

Враховуючи важливість діяльності у сфері збереження та відновлення біологічного й ландшафтного різноманіття, розвитку територій та об’єктів природно-заповідного фонду України, Указом Президента України від 18 серпня 2009 № 629 7 липня визначено Днем професійного свята працівників природно-заповідної справи.

Ступінь використання природних ресурсів, розвиток промисловості та сільськогосподарського виробництва, інтенсивне будівництво, розширення мережі шляхів, осушення болотних масивів та річкових долин, розорювання всіх придатних для сільськогосподарського обробітку земель – все це призводить до значних змін у природних комплексах, впливає на екологічну рівновагу, видовий склад біоти та довкілля в цілому. Тому, із розвитком людської техногенної цивілізації виникла потреба в збереженні природи нашої планети шляхом створення територій з обмеженою господарською діяльністю. Надання територіям заповідного статусу можна назвати не лише одним із основних, але й одним із найбільш дієвих механізмів охорони природних екосистем, унікальних природних комплексів, ландшафтів та рідкісних видів рослин і тварин.

Завдяки зусиллям фахівців, науковців та природоохоронної громадськості, в Україні збережено 8396 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 3,99 млн. га, що становить 6,61% площі країни, а також морський заказник «Філофорне поле Зернова» площею 402,5 тис. га. У складі природно-заповідного фонду 5 біосферних заповідників, 19 природних заповідників, 49 національних природних парків, 3258 заказники, 3492 пам‘ятки природи, 83 регіональних ландшафтних парків, 815 заповідних урочищ, а також низка штучних об‘єктів: 28 ботанічних садів, 13 зоологічних парків, 58 дендропарків та 576 парки-пам‘ятки садово-паркового мистецтва.

День 7 липня для професійного свята обрано невипадково, адже асоціюється він зі святом Івана Купала, присвяченим загадковим і чудодійним силам природи. Символом свята щороку слугує один з видів папороті, квітка якого, за легендою, має чарівні властивості. Цього року символом обрано одну з небагатьох водних папоротей України, занесених до Червоної книги України – Сальвінію плаваючу (Salvinia natans (L.) All.). Незважаючи на те, що цей ще трапляється у різних куточках України, Південної Європи та Північної Африки, він потребує окремої уваги дослідників та природоохоронців. Це невеличка тендітна рослина з горизонтальним стеблом завдовжки від 3 до 8 см та ніжними овальними листочками. Ми помічаємо лише ту частину рослини, що плаває на поверхні та живе на межі двох середовищ – води і повітря та потребує відносно чистих і спокійних вод. Саме такі умови сальвінія знаходить у заповідних куточках нашої країни.

Природно-заповідний фонд Голованівського лісгоспу  налічує 5 об’єктів:

  • Урочище «Воловик» кв.20 вид.19 Голованівського лісництва – об’єкт природно-заповідного фонду місцевого значення, ботанічна пам’ятка природи, яка отримала назву “Дуб-велетень”. Такого статусу він набув у відповідності до рішення Кіровоградського облвиконкому №353 від 30.12.1989 року.
  • Заповідне урочище «Пушкове» площею 39,7 га в межах СВК «Мир» с. Пушкове (кв.75 вид.1-2)
  • Голованівське лісництво створене рішенням Кіровоградської облради №198 від 17.11.2000 року.
  • Заповідне урочище «Крутеньке» – мальовнича балка із степовою та лісовою рослинністю на схилах та заболоченим дном, яка тягнеться між полями Крутеньківської сільської ради. Це заповідне урочище площею 32 га, створене рішенням Кіровоградської облради №198 від 17.11.2000 року. (Голованівське лісництво, кв.80).
  • Ландшафтний заказник «Голоче» площею 3717 га створено відповідно рішення Кіровоградської облради №764 від 25.09.2009 року на території Голочанського лісництва кв.1-55 та кв.56. вид.1-4.
  • Заповідне урочище «Осичківське» — заповідне урочище місцевого значення, площею 79 га, створено відповідно рішення Кіровоградської обласної ради №13 від 26.08.1994 р. (Вільшанське лісництво, кв.44).

ДП «Голованівський лісгосп» закликає приєднатися до відзначення Дня працівника природно-заповідної справи і зробити все можливе для збереження рідної природи та екологічної рівноваги планети. «Збережемо природу – збережемо Україну!»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *