Вивчи гриби – уникни отруєння!

Гриби – це смачно й корисно. Вони містять білки, вітаміни і небагато жирів. Однак щороку грибний сезон затьмарюють сумні події – грибні отруєння. Тому актуально нагадати нашим громадянам про всю небезпеку цих смачних знахідок. Біда приходить до тих, хто не може відрізнити отруйні гриби від їстівних. Як же це зробити? Багато хто вважає, що для знешкодження отруйних грибів потрібно проварити їх разом з сіллю та оцтом. Твердження, що головки цибулі чи часнику буріють при сумісному варінні з грибами, якщо серед них є отруйні, помилкове. Не свідчить про отруйність грибів і потемніння срібної ложки при варінні грибів. Не може бути показником отруйності також запах або колір м’якуша грибів. Все це невірно! Є тільки один абсолютно надійний спосіб відрізнити отруйні гриби від їстівних – треба їх знати.

Найнебезпечніший гриб – бліда поганка (мухомор зелений). Зустрічається вона часто. Недосвідчені грибники іноді плутають її з печерицями або сироїжками. У поганці, як і в інших грибах, дуже багато амінокислот, жирів та інших корисних речовин. Але саме цей гриб містить фалотоксини та аматоксини. Вони не руйнуються при термічній обробці, не розчиняються у воді. Одна бліда поганка, яка потрапила в їжу, може погубити трьох-чотирьох дорослих людей. Отруйна речовина цих грибів пошкоджує окремі органи – печінку, нирки, систему кровотворення. Бліда поганка, з’являється у серпні (за деякими джерелами з червня) – вересні в листяних (дубових, букових) і мішаних лісах під дубом, буком, ліщиною (зрідка у хвойних лісах) і розвивається (липень – жовтень) до пізньої осені, іноді у великій кількості. Бліді поганки трохи схожі на печериці, але в блідої поганки нижній бік шапки зеленувато-білий, а в печериці — рожевий. Якщо лише одне плодове тіло цього гриба попаде між їстівні гриби, воно може спричинити смертельне отруєння кількох людей. Навіть при попаданні невеликої його частини в їжу, може викликати надзвичайно важке отруєння, яке нерідко закінчується смертю.

Мухомор легко розпізнати за яскраво-червоною з білими плямами шапкою. Іноді зустрічаються сірі мухомори. Жовчний гриб схожий на білий, але верхня частина його ніжки покрита візерунком у вигляді чорної або темно-сірої сітки, а м’якоть на зламі червоніє. Несправжні лисички схожі на лисички їстівні, але їхні шапки рівні, червонувато-оранжеві, а не світло-жовті, як у їстівних, а із надламаної шапки несправжньої лисички виділяється білий сік. Збираючи опеньки, уважно оглядайте їхні ніжки. У їстівних опеньків на ніжці є кільце з плівки, а в несправжніх такої плівки немає, і пластинки під шапкою зеленуваті. Щоб не отруїтися грибами, будьте уважні, коли їх збираєте. Якщо гриб схожий на отруйний, якщо ви сумніваєтесь, чи він їстівний, краще викиньте його. Ніколи не їжте сирі гриби, у тому числі – сироїжки. Якщо пощастить – відбудетесь розладом шлунка, у гіршому випадку – важке отруєння, яке характеризується нудотою, блюванням, проносом, з’являються спрага, серцева недостатність, падає кровяний тиск, людина втрачає свідомість.

Майте на увазі: гриби мають властивість накопичувати в своєму організмі різні отруйні речовини. Тому їх не можна збирати у парках та скверах, поблизу смітників, доріг з великим рухом, уздовж залізничних трас. Екологічно нечистий гриб небезпечний, як і отруйний. Не беріть червиві гриби – ними теж можна отруїтися.

ПАМ’ЯТАЙТЕ: дотримання правил збирання та приготування грибів – справа відповідальна. Наявність навіть одного отруйного гриба серед їстівних може спричинити важке отруєння і навіть смерть.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *