В Україні набрав чинності закон, що забороняє випалювати траву

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який вносить зміни до деяких законодавчих актів України, щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, на торфовищах та землях інших категорій. В Україні є тенденція до збільшення кількості пожеж, саме через необережне поводження з вогнем і внаслідок масового сільськогосподарського випалювання. Саме такі пожежі завдають непоправної шкоди довкіллю, рослинному і тваринному світу, знищують види рослин і тварин, які потребують захисту і занесені до Червоної книги України.

Про що йдеться у законі?

За порушення заборони передбачається адміністративна відповідальність. Відповідно, закон, який підписав президент, забороняє випалювати траву з порушенням встановленого порядку, сухої рослинності у прибережних смугах, вздовж річок, морів, морських заток і лиманів, навколо водойм та на островах, у середовищі розмноження та на шляхах міграцій тварин. Зокрема, закон вносить зміни до статей 77 та 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, згідно з якими штраф за порушення вимог пожежної безпеки в лісах відтепер становитиме від 90 до 270 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, що призвело до виникнення лісової пожежі, каратиметься штрафом у розмірі від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Самовільне випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із природною рослинністю або її залишків та опалого листя на земельних ділянках, у смугах біля автомобільних доріг і залізниць та у парках тягне за собою штраф у розмірі від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Також закон вносить зміни до статей 241 та 245 Кримінального кодексу України, згідно з якими штрафи за забруднення атмосферного повітря шкідливими для життя, здоров’я людей або для довкілля речовинами тепер становитимуть від 1800 до 3600 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, а також сухих дикорослих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом штрафи зростають до 5400-9000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Чому шкідливе спалювання стерні та сухої трави?

Окрім пожежної небезпеки і шкоди довкіллю, випалювання трави або сухої стерні призводить також до руйнування верхнього шару ґрунту. Існує також чинник, пов’язаний зі зміною клімату, адже коли випалюється сухе листя, трава, стерня – здійснюються викиди окису вуглецю, що загострює проблеми із кліматичними змінами.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *