Український ринок необробленої деревини. Передумови для якісного зростання

Сьогодні торгівля необробленою деревиною привертає значну увагу не тільки представників бізнесу і промисловості, а й населення, яке занепокоєне численними вирубками лісів в Україні та тіньовими схемами розпродажу деревини.

Від 1 липня 2021 року набрали чинності зміни в законодавстві, що встановлюють чіткі правила біржової торгівлі та суворий нагляд з боку НКЦПФР за процесом біржових торгів. Торги необробленою деревиною, разом з іншими сегментами товарного ринку, отримали потужний сигнал до розвитку, тому очікується значна їх активізація. (З огляду на Європейську практику).

На сьогодні в Україні існує єдина платформа, що пройшла процедуру ліцензування в НКЦПФР та може здійснювати біржові торги необробленою деревиною. Українська енергетична біржа, яка функціонує вже 11 років, має 3 роки успішного досвіду торгівлі необробленою деревиною та вже об’єднала сотні учасників. На торги різними породами деревини щоразу виставляються тисячі позицій.

Варто зазначити, що з грудня 2019 року лісові господарства, у якості експерименту, мають продавати 25% деревини через майданчик Прозорро.Продажі Однак біржові торги сьогодні стають чудовою альтернативою для реалізації лісових матеріалів, що здатна значно стимулювати розвиток ринку, оскільки здорова конкуренція значно розширює можливості ринку.

Порівнюючи рівень зростання ціни по найбільш затребуваних позицій, що торгувались на майданчиках Прозорро.Продажі та ТОВ “УЕБ” у травні 2021 року, можна відслідкувати тенденцію зростання активності учасників на користь біржових торгів. Так, на майданчику УЕБ по породі “Дуб” зростання від початкової ціни сягало до 206% за окремими лотами, тоді як на Прозорро.Продажі позиції цієї породи навіть не були представлені. Порівнюючи реалізацію “Сосни звичайної” категорії “С”, що були представлені на обох майданчиках, зростання на ТОВ “УЕБ” становилона на 20% вище за позиції, представлені на Прозорро.Продажі.

Для того, щоб взяти участь у торгах за новими правилами, необхідно пройти нескладну процедуру акредитації та укласти договір з біржею. Після цього Ви, як учасник біржі, отримуєте можливість подавати заявки на участь в аукціонах тоді, коли це буде потрібно без зайвих реєстрацій. Це стосується як продавців, так і покупців.

Про зміни на ринку необробленої деревини так висловився заступник генерального директора ТОВ “Українська енергетична біржа” Костянтин Шевчук: “Ми не намагаємося збільшити загальні обсяги продажів деревини в Україні, навпаки — біржові торги, крім зручності реалізації та придбання, дають можливість привести наявну торгівлю у правове русло. Торги необробленою деревиною на УЕБ надають впевненість в ефективності реалізації продукції, оскільки за підсумками першого півріччя реалізація деревини на майданчику становила понад 90%”.

Внаслідок таких законодавчих змін учасники ринку отримали можливість сформувати прозорий ринок необробленої деревини зі зрозумілими правилами. Європейська практика показує, що саме біржові торги є найбільш ефективним інструментом для реалізації сировини, де формується справедлива ринкова ціна. Це позитивний сигнал для розвитку бізнесу і надходження інвестицій, оскільки товаровиробники та промисловість отримали доступ до якісної сировини українського походження шляхом рівного доступу учасників до аукціонів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *