Мурашники – ознака здорового лісу!

Ліс – тип природних комплексів, у якому поєднуються переважно деревна та чагарникова рослинність з відповідними ґрунтами, трав’яною рослинністю, тваринним світом, мікроорганізмами та іншими природними компонентами, що взаємопов’язані у своєму розвитку, впливають один на одного і на навколишнє природне середовище. Іншими словами ліс – це своєрідна екосистема, в якій тісно взаємодіють між собою дерева, рослини та тварини. Мурашники – ознака здорового лісу. На території України мешкає приблизно 70 видів мурах.

Колонії мурах – абсолютно необхідна частина лісової фауни, вони виконують безліч екологічних функцій. Недарма мурах прозвали санітарами лісу. Мурахи всеїдні – це універсальні хижаки. Активно поїдаючи личинок шкідливих комах – жуків, метеликів, гусені – вони беруть участь в регулюванні їх кількості та збереженні лісу. За сезон один великий мурашник лісових мурах знищує від 100 тис. до 1 млн. комах. Поїдаючи насіння рослин, мурахи сприяють їх поширенню – адже не всю здобич їм вдається дотягнути до мурашника. Мурахи іноді виступають в ролі запилювачів квітів, так як люблять поласувати і нектаром.

Найбільшу користь приносять види, які відносяться до роду і підроду Форміка, відомі під назвою «руді лісові мурахи». Ці комахи – хижаки, причому всеїдні. Важко переоцінити їх значення у боротьбі з ворогами лісу. На дерева які ростуть біля мурашників жодний шкідник не забереться. Підраховано що середня сім’я мурашок за добу знищує до двадцяти тисяч шкідників, а за сезон до п’яти мільйонів. Вони їдять яйця шкідників, личинок, гусінь, дорослих комах. Одна сім’я мурашок (до трьохсот тисяч особин) у радіусі 200-300 метрів від мурашника знищує усіх шкідників. Якщо на гектар лісу є бодай три – чотири мурашині сім’ї то шкідникам тут робити нічого. Немає такої комахи, яка була б в змозі протистояти численним загонам цих найсильніших істот. Адже мураха здатна утримувати вниз головою вантаж масою 500 мг. Не дарма їх називають санітарами лісу.

Голованівські лісівники закликають громадян, при візиті до лісу, не забувайте про мурашники, бережіть їх та не розорюйте. Пам’ятайте що лісові мурахи – запорука здорового лісу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *