А чи замислювалися Ви над тим, куди діваються їжачки взимку, або що вони роблять в той час, коли за вікном лютує зима? Зима – час серйозних випробувань для тварин нашого кліматичного поясу, і їжачки не є винятком, але вони таки пристосувалися вміло переживати цей складний період року. Важливим етапом підготовки до зими для їжаків є вибір місця зимівлі, адже від нього залежатиме, чи перезимує він, чи ні. Сигналом для підготовки слугує скорочення світлового дня і зниження температури, яке здебільшого проявляється у другій половині вересня. Саме тоді їжачки починають підшукувати собі “квартиру” для зимівлі. Найчастіше вони обирають глибокі нори на глибині до метра, або й більше. Їжаки не завжди заселяються в готові нірки, бо часто самі їх створюють. Їжачки – рідкісні інтроверти, тому живуть поодиниці.
Трохи згодом їжачок починає линяти. Цей процес не аби як важливий на зиму, адже дозволяє змінити стару шкіру на нову, більш пристосовану до зимівлі. За місяць до впадання у сплячку інстинктивно їжачки перетворюються на справжніх ненажер. Вони їдять значно більше, ніж зазвичай, набирають вагу, і перетворюються на справжніх товстунчиків. Жир допомагає їм легше перезимувати. Перед сплячкою раціон їжаків включає в себе різноманітних личинок, жуків, жаб, черв’яків, ящірок, змій, яйця птахів та навіть гризунів.
Після того як їжачок “від’ївся”, він в своїй нірці, яка була підготовлена ним раніше, починає залягати в сплячку. Термін залягання напряму залежить від погодних умов. Якщо осінь тепла, їжачків навіть можна зустріти в другій половині жовтня, однак в цьому році осінь таки холодна, тому вже з перших днів жовтня Ви їх не знайдете, як би не старалися. Їжачки гарно маскують вхід до своєї нірки, закидаючи його сухим опалим листям. Сплять вони згорнувшись у клубочок. Найкраща зима для їжачків – це та, коли багато снігу, бо він дуже добре зберігає тепло у нірці, а малосніжна зима підвищує ризик не перезимувати. Раннє весняне тепло, або дуже теплий лютий призводять до того, що їжачки рано прокидаються, і не знаходячи собі їжі гинуть. Тому прихід весни для них має бути вчасним. Варто розуміти, що під час сплячки температура тіла їжака суттєво знижується (до +4-6° С). При такій температурі інші ссавці загинули б, але не їжачки, бо вижити 0м допомагає накопичений жир. Власне коли по весні їжачки прокидаються, то від їхньої маси залишається лише 50% від тієї, що була перед сплячкою.