Як дерева переживають зиму?

Через холодну погоду вода у судинах дерев перетворюється на лід. І в цьому льоду починають формуватися бульбашки повітря, яке раніше було розчинено у рідкій воді. Сам лід не завдає великої шкоди дереву. Але коли він починає танути, залишаються бульбашки, що є проблемою для усієї системи водопостачання. Вона залежить від міжмолекулярного притягання молекул води та їхньої здатності тягнути одна одну вгору проти сили тяжіння. Повітряні бульбашки розривають ланцюжки молекул, суттєво перекриваючи потік води.

Тож щоб вижити у холодних умовах, деревам потрібно було уникати двох речей:

  • Бульбашок у їхніх судинах;
  • Пошкодження живих клітин кристалами льоду.

Почавши зростати в холодних місцях, дерева розвинули два способи запобігання замерзання листя, якими вони користуються донині:

  • Наповнення живих клітин концентрованим цукровим соком, природною версією антифризу. Але деякі дерева, переважно хвойні вічнозелені – такі як сосни або ялини – використовують виключно цей спосіб і цілий рік тримають своє голкоподібне листя незамерзлим завдяки дуже сильному антифризу.
  • В той же час інші види, такі як клени чи берези, поєднують відносно невеликий рівень цукру в листі з його скиданням на зиму.

Так вони запобігають листяному обмороженню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *