Жук Олень та жук носоріг!

Напевно, багато хто пам’ятає, яке захоплення викликав у дитинстві випадково знайдений жук-олень або його родич жук-носоріг – великий, красивий і трошки незграбний. До того ж, їх вабить штучне світло, на яке вони летять, вдаряються і падають на землю. Проте, щільний панцир не дає їм розбитися, жуки швидко приходять до тями та продовжують політ. Але найбільш небезпечними для них є люди, які наступають на цих комах. Причому, одні це роблять випадково, інші – спеціально, побоюючись, що ці страхітливого вигляду жуки можуть їх укусити.

Насправді ж, як констатують учені, жуків-оленів, як і жуків-носорогів, боятися не варто. Навпаки, їх потрібно берегти, оскільки комахи занесені до Червоної книги багатьох країн Європи, включно з Україною. Тож, як бачимо, в Україні жуки-олені та жуки-носороги відносяться до тих живих істот, яким загрожує повне вимирання.

Жук-олень – найбільший жук на території України, а можливо – і Європи. Живуть вони в основному в старих листяних лісах, але зустрітися з ними можна і в зовсім несподіваному місці, куди жук прилетів у своїх справах. Якщо жука-оленя налякати, він піднімається й грізно відкриває щелепи. Ці небезпечні на вигляд вирости управляються досить слабкими м’язами, тому жуки рідко використовують їх як зброю, хіба що під час турнірних боїв за самку. У поєдинку обидва супротивники прагнуть підняти конкурента «на роги» і закинути собі на спину. Щелепи ж самки, хоча і значно менші, можуть заподіяти ворогові більш серйозні пошкодження».

Харчуючись мертвою деревиною або соком дерев, який виступає на корі, жук-олень не завдає шкоди чи інших збитків лісам і сільськогосподарським угіддям. Він не чіпає живі дерева, не псує технічну деревину. А користь від нього відчутна: переробляючи залишки деревини, яка перегниває, він тим самим покращує ґрунт.

Жуки-олені, й жуки-носороги абсолютно безпечні для людини і більше того – вони корисні, адже є своєрідними санітарами лісу. І навіть скажемо так – це їм потрібно боятися людей, які знищують не тільки їх самих, але й їхню домівку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *