Збереження лісів понад усе!

Серед усіх природних екосистем України ліси чи не найбільше страждають від інтенсивних бойових дій, а їхнє повне відновлення потребуватиме найбільше часу.

Масоване застосування артилерії та ударної авіації по військових та інфраструктурних обʼєктах в лісах і поблизу них спричиняє лісові пожежі, які в посушливих умовах можуть знищити тисячі гектарів лісу. Наприклад, це сталось протягом весни в Чорнобильській зоні відчуження та на її околицях, де згоріло понад 10 тисяч га.

Серйозно постраждили від пожеж і ліси Херсонщини, особливо на Кінбурнському півострові. А також ліси Луганщини, Харківщини та Донеччини на лівому березі Сівеського Дінця, де вже тривалий час тривають найбільш активні бойові дії. Так, нещодавно Держекоінспекція України повідомила, що в Луганській області зафіксовано пожежі на площі понад 17 тисяч га, а сума нарахованих збитків склала 38,4 млрд грн.

Ще одним аспектом є вплив на ліси безпосередньо вибухів боєприпасів під час масштабних артилерійських та авіаційних обстрілів. Це завдає значної шкоди лісовій фауні, адже протягом квітня-червня триває сезон розмноження більшості видів тварин. І гучні звуки вибухів завдають тваринам сильного стресу і часто змушують батьків покинути своє потомство. А у вогні спричинених обстрілами пожеж гинуть десятки тисяч хребетних тварин, не кажучи вже про незліченну кількість безхребетних та рослин.

Водночас, ґрунти та ґрунтові і підземні води забруднюються великими кількостями токсичних металів та інших хімічних сполук – продуктів детонації боєприпасів, вплив яких на лісові екосистеми хоч і не такий сильний, як від ударних хвиль вибухів, але буде тривати десятки років.

Також, в умовах переходу до позиційної війни і захисники України, і російські окупанти змушені проводити активну рубку лісу для облаштування численних оборонних позицій. І хоча масштаби такої лісозаготівлі на порядок менші, ніж традиційна лісозаготівля, значної шкоди довкіллю оборонні рубки можуть завдати, якщо проводяться у межах охоронюваних природних лісів, особливо старовікових. Адже, що старішим є основний ярус лісу, то більше часу потрібно на його відновлення.

На жаль, під цілком доречним приводом оперативного задоволення потреб захисників України у деревині були намагання просунути не зовсім доречні зміни, як-от скасування санітарних правил в лісах, та спрощення низки видів рубок в Карпатах, попри те, що бойові дії наразі тривають на півдні та сході України, а нинішніх обсягів заготівлі за умов правильної логістики цілком вистачає для потреб захисників. Так, від початку повномаштабного вторгнення Дежлісагентством було передано на потреби ЗСУ майже 100 тисяч кубометрів деревини, а загальний обсяг заготівлі деревини із початку року складає 8,7 мільйони кубометрів.

І хоча громадськості вдалось попередньо досягнути компромісу щодо виключення найбільш шкідливих та недоречних норм із запропонованого Держлісагентством проєкту постанови Кабміну, загроза знищення лісу під прикриттям війни залишається поряд із загрозами, які напряму спричинені бойовими діями.

Тим не менш, деякі наслідки війни можуть бути позитивними для лісів. Заборона відвідування лісів в низці регіонів, які віддалені від районів бойових дій, хоч і була сумнівною з точки зору прав громадян і публічного контролю за діяльністю лісгоспів, суттєво зменшила фактор турбування для низки видів фауни під час сезону розмноження.

А наявність значних площ замінованих лісових територій, повне розмінування яких буде вкрай дорогим і тривалим, означає, що певні ділянки лісу будуть на десятиліття виведені із будь-якого господарського використання і фактично стануть територіями суворої заповідності. А це в свою чергу запустить процеси природної лісової динаміки, що з плином часу позитивно позначиться на біорізноманітті та стійкості лісів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *