Всесвітній день грибника!

3 жовтня – Всесвітній день грибників. Це неофіційне свято, але любителі “тихого полювання” його дуже люблять святкувати. Сьогодні можна піти по гриби і провести час на свіжому повітрі. І хоча на землі налічується як мінімум 100 тисяч видів грибів, в Україні найбільш улюбленим є білий, ну, а найпоширенішим грибом у світі — печериця.

Вітаємо зі Всесвітнім днем грибника! У теплу, дощову, холодну погоду кожен грибник в ліс з кошиком йде. Бажаємо зібрати добрий урожай якісних грибів і відсвяткувати свято смачним блюдом.

Гриб – загадкове створіння. Одні вчені відносять його до класу рослин, інші – до тваринного світу. Гриби з’явилися раніше динозаврів. І, на відміну від них, гриби добре пристосувалися до навколишнього середовища, переживши безліч глобальних катастроф.

У це важко повірити, але мікологи (вчені, які вивчають гриби) стверджують, що існує близько півтора мільйонів видів грибів. Але з урахуванням синонімів, їх скоріше всього в десять разів менше.

Не заглиблюючись у складні наукові нетрі, гриби можна поділити на три великі групи. В першу топ-групу входять, так би мовити, благородні гриби. Своїм царем вони визнають білий гриб. А найпоширеніший по всьому світу гриб – шампіньйон.

Друга група – це теж їстівні гриби. Але їх грибники вважають за краще збирати, якщо вже нічого путнього більше не трапилося. Зморшки та сморжі – перші гриби з’являються в лісі. І якщо комусь вже несила, то грибний сезон можна почати в квітні зі збору цих грибів.

Третя група – отруйні гриби. Зрозуміло, з цього не випливає висновок, що вони марні. Є їх, звичайно, не можна. Але ось всілякі настоянки проти різних захворювань можна приготувати. Королем серед отруйних грибів вважається «Кривавий зуб». Якщо з’ївши поганку, людина ще може запросто дійти до лікарні, то лише лизнувши «Кривавий зуб», цікава Варвара миттєво вирушить до праотців.

Серед представників царства грибів є всякі екзотичні види. Але за екстравагантності можна виділити один – плазмодій. Цей гриб вміє… ходити. Природно, не так жваво бігати, як у мультфільмах. Але відстань в один метр за дві доби він зможе подолати.

Більшість грибів є як по збиранню, так і за ціною. Але є і дуже дорогі гриби. Пальму першості серед «їжі богів», як називали стародавні римляни гриби, тримають білий трюфель, японський гриб мацутаке, китайський гриб кордицепс. Ціна цих «божественних» грибів досягає декількох тисяч доларів за один кілограм.

Приготування деяких видів грибів не передбачає особливої кулінарної вправності і знань. Але ось частина грибів вимагає при приготуванні певних навичок і умінь, не менше майстерності, ніж при підготовці страви японської кухні – фугу. Інакше навіть їстівні гриби можуть завдати шкоди здоров’ю.

І кілька грибних досягнень. Найбільший гриб, який занесений в «Книгу рекордів Гіннесса», знайшли в Канаді в 1987 році. Його окружність – 264 см, а вага – 22 кг. За даними російської книги рекордів «Диво», найбільший гриб в Росії був знайдений в Брянську в 1984 році. Він важив близько 20 кг, А найдинамічніший гриб – веселка. Він росте в буквальному сенсі на очах – 5 мм в хвилину!

Як гриби поділяються на три групи, так і грибників можна диференціювати на три категорії. До першої належать грибники, які ходять в ліс, щоб просто по-хижацькому позбирати гриби. Такі нечеми грубо пошкоджують міцелій, не дбаючи про майбутні врожаї. Професіонали таких грибників зневажливо називають «топтунами».

Друга категорія – це грибники-профі. Вони багато знають про грибах і вміють з ними звертатися. Для них ліс – заповідна зона, а не просто меркантильна комора їстівного. Навіть якщо профі і збирають гриби на продаж, вони роблять це вправно й делікатно. Зрізають кожен гриб ножичком, не луплять ногою по мухомору. Загалом, ведуть себе в лісі, як у природному Храмі, а не в майстерні.

Третя група не дуже численна – це грибники-філософи. До цієї категорії належать: письменники, поети, художники, так і просто інтелектуали, які хочуть у тиші поміркувати про «житіє своє», так і про наше теж. Такі «грибники» як приходять в ліс з порожнім козубом, так і повертаються з порожнім (хоча як пощастить), але зате з повною головою ідей і думок. Для таких людей ліс – своєрідне метафізичний простір, де вони можуть набратися не лише свіжого повітря, але і натхнення.

Адже Не дарма збирання грибів називають «тихим полюванням». Перше полювання – це що ні на є справжня полювання з рушницею напереваги. Друге полювання – риболовля. А ось третє полювання – і є та сама «тихе полювання» за опеньками і лисичками, а якщо пощастить, то й за боровиками.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *